Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki edukacyjne wspomagające rozwój dzieci

2019-08-16
Zabawki edukacyjne wspomagające rozwój dzieciDziecko musi nauczyć się wszystkiego, co dla dorosłych jest na porządku dziennym: sznurowania butów, pisania, logicznego myślenia czy zapamiętywania. Zabawki z walorem edukacyjnym powinny więc towarzyszyć maluchom tak wcześnie jak tylko się da. Pod przykrywką dobrej zabawy pomogą one dziecku opanować podstawowe umiejętności jak zręczność, strategiczne myślenie czy sprawność manualną. Z tego właśnie powodu kostki edukacyjne są często darowane jako pierwszy niemowlęcy prezent. Kontakt z nią usprawnia małe rączki, a różnokolorowe elementy sprzyjają nauce kolorów, kształtów oraz nazw zwierząt i przedmiotów. Edukacja jest najskuteczniejsza przez samodzielne doświadczenie, dlatego zamiast pokazywać i tłumaczyć, lepiej dać dziecku do rąk zabawkę edukacyjną i pozwolić odkrywać świat i zdobywać wiedzę samemu, pod czujnym okiem rodzica. Umiejętność przyswojenia danej wiedzy zależna jest etapu rozwoju, na jakim dziecko się znajduje, należy więc wybierać zabawki edukacyjne dostosowane do wieku pociechy.

Rozwijają zręczność, pamięć i spryt – tajemna moc zabawek edukacyjnych


Mówiąc o najbardziej popularnych i jednocześnie interesujących dla dzieci zabawach edukacyjnych wymienić trzeba sortowanie, układanie klocków, nawlekanie, malowanie, konstruowanie, gry pamięciowe oraz naukę liter i cyfr.

Sortowanie, jak sama nazwa wskazuje polega na układanie elementów odpowiednio kształtem, kolorem czy rodzajem materiału. Kolorowe sortery angażują zmysł wzroku oraz uczą rozpoznawania kształtów i kolorów. Zabawki edukacyjne sortery ćwiczą również logiczne myślenie oraz pozytywnie wpływają na małą motorykę dziecka. Układanie klocków to 100% frajdy, które niesie ze sobą także pożytek dla dziecięcej zręczności i umiejętności konstruowania. Budowanie rekordowo wysokiej wieży wymaga skupienia i precyzji ruchów, dlatego uwielbiane przez dzieci klocki to świetny przykład edukacyjnej zabawki.

Koncentrację dziecko rozwija także podczas nawlekania. Zazwyczaj przewleka się koraliki przez sznurek co może być tylko ćwiczeniem na skupienie i zręczność, albo zabawą, w efekcie której powstanie unikatowa, kolorowa biżuteria. Różnego rodzaju nawlekanki korzystnie wpływają na lewą półkulę mózgu, a dzieci uwielbiają je za świetną zabawę, która wciąga na długie godziny. Malowanie kredkami, glinkami, farbami, lepienie z plasteliny, wycinanki oraz zabawa z specjalnie przygotowanym zestawem artystycznym pełnym zadań do wykonania to czynności szczególnie rozwijające kreatywność. Dziecko ma możliwość stworzenia czegoś tylko swojego, bez czyjejkolwiek pomocy i bez narzuconych reguł. Rozwinięta kreatywność skutkuje twórczym myśleniem, w którym to słowo „niemożliwe” nie istnieje.

Czytanie, pisanie oraz liczenie nie udadzą się bez znajomości alfabetu i cyfr. To kolejna wiedza, jaką dziecko może nabyć podczas zabawy. Magnetyczne literki i układanka z cyferkami to zabawki edukacyjne, dzięki którym maluch szybko przyswoi sobie te podstawy. Gdy dziecko opanuje już liczby, drewniane liczydło to fascynująca, kolorowa zabawka edukacyjna, która nauczy wykonywania prostych matematycznych działań.

Młody człowiek poprzez znakomitą zabawę ćwiczyć może także dmuchanie! W końcu jest to umiejętność bardzo pożyteczna, która przyda się podczas zdmuchiwania świeczek na torcie lub gwizdania. Barwny wiatrak lub zabawa polegająca na utrzymaniu lekkiej piłki jak najdłużej w powietrzu skutecznie rozwiną możliwości dziecięcych płuc.

Nauka języka obcego – zabawki edukacyjne dla małych lingwistów

Języka obcego dziecko zacznie uczyć się w przedszkolu lub szkole podstawowej, nic nie stoi jednak na przeszkodzie by wprowadzić podstawowe słownictwo np. z języka angielskiego do zabawy. Dziecięcy smartfon recytujący nazwy liczb wybieranych przez dziecko na ekranie sprawi, że maluch w mig pozna angielskie odpowiedniki nazw cyferek. Chcąc ułatwić dziecku późniejszą naukę języka obcego można podarować mu także domino lub klocki z angielskimi nazwami zwierząt lub przedmiotów. W dzisiejszym świecie, gdy znajomość języków obcych ma duże znaczenie ważne, by dziecko miało z nimi styczność już od najmłodszych lat - pomogą mu w tym właśnie zabawki edukacyjne. 

Zobacz nasze propozycje zabawek edukacyjnych dla trzylatka
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel