Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego zabawa kolejką drewnianą nie ma końca?

2019-08-16
Dlaczego zabawa kolejką drewnianą nie ma końca?Mimo prób przejęcia rynku zabawek przez modele interaktywne, technologicznie zaawansowane i co najmniej oryginalne, klasyczne zabawki znane już naszym rodzicom i dziadkom niezmiennie cieszą się największą popularnością. Wśród nich honorowe miejsce zajmuje drewniana kolejka, zabawa którą wciąga na długie godziny. Jej największym atutem jest to, że może rosnąć wraz z dzieckiem, dzięki czemu nie znudzi się nigdy, a da początek zafascynowania pociągami. Kolejka drewniana to zabawka na tyle „niedziecinna”, że do zabawy chętnie dołączą też osoby dorosłe. Zabawa kolejką drewnianą oprócz ogromnej frajdy z jazdy, konstruowania infrastruktury oraz powiększania składu pociągu niesie ze sobą wiele walorów edukacyjnych: uczy kolorów, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, a także pomaga opanować podstawy planowania oraz konstruowania spójnej całości.

Kolejka drewniana – bezpieczna, kolorowa, trwała

Drewnianym pociągiem bawić może się dziecko już od drugiego roku życia. Drewniane modele przyciągają bogactwem kolorów, a przy tym są całkowicie bezpieczne: ich krawędzie są zaokrąglone, a kolory uzyskanie wskutek pomalowania nietoksycznymi farbkami. Pierwsza kolejka drewniana zwykle posiada lokomotywę oraz kilka wagoników, często każdy o innym kształcie, co pozwala dziecku na naukę poprzez zabawę. Drewniane wagoniki i pozostałe kolejkowe niezbędniki są odporne na uszkodzenia w efekcie upuszczenia, rzucania czy uderzenia – w przeciwieństwie do plastikowych modeli przetrwają dziecięcy nadmiar energii podczas zabawy. Producenci drewnianych zabawek, w tym kolejek dbają o to, by ich artykuły spełniały odpowiednie wymogi bezpieczeństwa, a pracownicy fabryk otrzymywali godziwe wynagrodzenie za swoją pracę.

Pociągowa pasja – tworzenie tras i powiększanie kolekcji akcesoriów

Jeśli dziecko ma już swoją ukochaną kolejkę, a zbliża się okazja, by podarować mu prezent, nie szukaj wymyślnej zabawki, której jeszcze nie ma, tylko przejrzyj jego kolekcję kolejkowych akcesoriów i wybierz nowy obiekt, wagon, tor.  Drobne akcesorium do kolejki drewnianej może nadać zabawie całkiem nowego znaczenia i zlikwiduje monotonię jeśli dziecko długo już bawiło się tym samym zestawem, bez wprowadzania  żadnych zmian.

W zależności od preferencji można nabyć kolejkę drewnianą w zestawie z akcesoriami typu postacie, pojazdy, znaki, obiekty itp. lub zakupić podstawową ciuchcię, a frajdę z dobierania akcesoriów pozostawić dziecku. Niekwestionowanym atutem drewnianych kolejek jest ich kompatybilność z innymi elementami, także innych marek. Pozwala to na skomponowanie oryginalnej pociągu, którego czeka niesamowita podróż. Możliwość łączenia różnych elementów jest szczególnie ważna w przypadku torów, pozwala ona bowiem na tworzenie tras pełnych zakrętów, przeszkód i niespodzianek dla maszynisty.

Sama kolejka to coś, co ucieszy tylko dzieci, które nie miały wcześniej z nią styczności. Aby zabawa nabrała tempa i emocji potrzebne będą tory, z których układać można fantazyjne trasy. To od małego konstruktora zależy długość i poziom trudności trasy, jaką kolejka będzie miała pokonać. Gdy ciuchcia jest jednotorowa niezbędna będzie obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy lub zjazd do zajezdni. Kolejka drewniana przewozić może zarówno pasażerów, jak i ładunki takie jak węgiel czy piasek. Trasa nie musi, a nawet nie powinna być prosta: akcesoria takie jak mosty, stacje kolejowe, szlaban czy tunel wymuszą na małym maszyniście konieczność zwolnienia lub zatrzymania się w celu wysadzenia i zabrania nowych pasażerów. Także mijany krajobraz może przyjąć różną formę: raz może to być wiejska sielanka, a następnym razem centrum miasta w godzinach szczytu. O losach podróży zadecydować mogą także postacie jak np. konduktor sprawdzający bilety pasażerów, czy robotnicy wykonujący swoją pracę w pobliżu torów mogący spowodować opóźnienie.

Zabawa kolejką drewnianą może mieć wiele oblicz, nie ma żadnego ogranicznika oprócz dziecięcej wyobraźni, która, jak wiadomo, jest niesamowicie rozwinięta, dlatego też najmłodsi szczególnie upodobali sobie drewnianą kolejkę jako ulubioną zabawkę.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel