Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego warto kupować zabawki drewniane

2019-08-16
Dlaczego warto kupować zabawki drewnianeZabawki wykonane z drewna, nazywane coraz częściej ekozabawkami są znane od wieków, jednak w ostatnim czasie cieszą się szczególnie dużą popularnością. Wydawać by się mogło, że to kolejna nowa moda, lecz byłoby to błędne stwierdzenie. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi tego, że ich działania, co to jedzą i to co kupują w sklepach ma duży wpływ na środowisko naturalne. Osoby zważające na aspekty ekologiczne dokonując codziennych, na pozór błahych, decyzji, także swoje dzieci chcą otoczyć zabawkami naturalnymi, których wyprodukowanie nie przyniosło szkody dla środowiska.

Zabawki drewniane kontra plastikowe

Faktem jest, że dziecko obdarowane zabawką, czy to piękną, drewnianą, czy interaktywnym modelem wykonanym z tworzywa, ucieszy się. Dziecko będzie pełne entuzjazmu, bowiem samo otrzymanie niespodziewanego prezentu jest powodem do szczęścia. Dopiero po odjechaniu gości i wyjęciu zabawki z pudełka dziecko może w końcu się z nią zapoznać. Wiele interaktywnych zabawek łączy to, że oferują dziecku wszystkie kolory tęczy, różnorodność kształtów, kilkanaście dźwięków lub melodii oraz wiele elementów ruchomych lub nie. Efektem kilkominutowej zabawy jest chaos w głowie dziecka i niemożność skupienia się na żadnych konkretnych elemencie zabawki. Zabawka ta mimo, że z założenia producenta ma rozwijać i bawić średnio daje sobie radę z tymi zadaniami. Zabawki drewniane dla najmłodszych aby umożliwić im skuteczny rozwój powinny skupiać się na jednej, maksymalnie dwóch aspektach: kolorach, kształtach, literkach, cyferkach, czy dźwiękach, a nie na wszystkim jednocześnie. Większość zabawek interaktywnych po prostu nie sprzyja koncentracji ani nauce. Modele z wgranymi melodiami mające wyciszyć dziecko i pomóc mu zasnąć często wywołują wręcz odwrotny efekt.

Prostota zabawek drewnianych jest w tym przypadku ich największym atutem. Sam kontakt z naturalnym surowcem jakim jest drewno jest dla dziecka fascynujący, ponieważ drewno ma swój specyficzny zapach i unikalną fakturę, którą odkryją małe rączki. Zabawki z drewna też zachęcają dziecko do zabawy za pomocą kolorów i kształtów, nie jest to jednak tak nachalne jak w przypadku modeli plastikowych, czy interaktywnych. Kontakt z ekologicznymi zabawkami sprawi, że dziecko już w młodym wieku uświadomi sobie jak ważna jest troska o planetę. Nie można tutaj pominąć kwestii bezpieczeństwa i trwałość, w których to zabawki drewniane wygrywają w przedbiegach. Staranne wykonanie, nie mogące równać się z masową produkcją tańszych plastikowych zabawek , gwarantuje całkowite bezpieczeństwo zabawy dla dzieci w wieku niemowlęcym. Dokładny szlif sprawia, że wszelkie krawędzie się zaokrąglone, a elementy wygładzone. Żywe kolory zabawek drewnianych uzyskiwane są wskutek malowania nietoksycznymi farbami.

Ponadczasowe i na lata – zabawki drewniane

Każde dziecko to nieokiełznany i nieprzewidywalny wulkan energii, dlatego wszystko co wartościowe i narażone na stłuczenie zwykle jest odstawiane poza zasięg małych rączek. Zabawki jednak się dziecku nie zabiera w obawie, że ją zniszczy. Decydując się na zabawki drewniane taka myśl nie przejdzie Ci nawet przez głowę. Rzucanie, upadki, uderzenia o podłogę czy zalanie soczkiem nie pozostawią na zabawkach drewnianych żadnego uszczerbku. Zabawki z tworzyw często bywają puste w środku, przez co szybko się odkształcają i po kilku zabawach nie nadają się już do użycia. Jeśli chodzi o odporność na uszkodzenia mechaniczne plastik nie ma z drewnem szans.

Drewniane zabawki to wybór nie tylko ekologiczny, ale i praktyczny. Rodzice planujący w przyszłości kolejne dziecko powinni bez wahania wybrać modele z drewna, które po wielu latach, w nienaruszonym stanie będą służyły nowemu członkowi rodziny. Z drewna produkuje się wszelakie zabawki: klocki, układanki, kolejki, wózki i domki dla lalek, koniki na biegunach, samochodziki czy instrumenty. Dzieci będą chętnie bawić się nimi zarówno dziś, jak i za dwadzieścia lat. Zabawki drewniane to inwestycja w środowisko i bezpieczeństwo dziecka.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel